Płyty poliwęglanowe – do czego można je stosować?

Jakie są zalety akrylu (PMMA na płyty poliwęglanowe)?

Zaletami polimetakrylanu metylu na płyty poliwęglanowe jest to, że jest łatwy w produkcji, lżejszy i mocniejszy niż szkło, łatwy w kształtowaniu, wysoce przezroczysty oraz łatwy do czyszczenia i konserwacji. Jest uważany za ekonomiczną alternatywę dla szkła.

Po podgrzaniu PMMA na płyty poliwęglanowe staje się plastyczny i można go formować w wiele różnych kształtów. PMMA zachowuje swój uformowany kształt po schłodzeniu przed obróbką, wierceniem lub piłowaniem. Po uformowaniu formy można wykonać z drewna lub tworzywa sztucznego, co jest opłacalne. Ponieważ jest termoplastyczny i mięknie pod wpływem wysokich temperatur, akryl można formować w praktycznie dowolny kształt.

Kolejną zaletą stosowania syntetycznego polimeru PMMA na płyty poliwęglanowe zamiast szkła jest to, że jest on trwalszy i waży o 50% mniej niż szkło. Akryl jest tańszy, a jednocześnie dziesięć razy bardziej odporny na uderzenia niż szkło. Może być stosowany w szerokim zakresie temperatur i ma lepszą odporność na warunki atmosferyczne niż szkło i inne formy tworzyw sztucznych. Ponadto nie pęka pod wpływem silnego uderzenia, a jeśli pęknie, rozpadnie się na duże kawałki o tępych krawędziach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × five =