Psychoterapia poznawczo behawioralna, czyli CBT

Psychoterapia poznawczo behawioralna jest formą leczenia psychologicznego, które okazało się skuteczne w szeregu problemów, w tym depresji, zaburzeń lękowych, problemów związanych z używaniem alkoholu i narkotyków, problemów małżeńskich, zaburzeń odżywiania i poważnych chorób psychicznych. Liczne badania naukowe sugerują, że psychoterapia poznawczo behawioralna prowadzi do znacznej poprawy funkcjonowania i jakości życia. W wielu badaniach wykazano, że CBT jest równie skuteczna lub bardziej skuteczna niż inne formy terapii psychologicznej lub leki psychiatryczne. Należy podkreślić, że postępy w CBT zostały dokonane zarówno na podstawie badań, jak i praktyki klinicznej.

Rzeczywiście, psychoterapia poznawczo behawioralna jest podejściem, dla którego istnieje wiele dowodów naukowych, że opracowane metody faktycznie powodują zmiany. W ten sposób CBT różni się od wielu innych form leczenia psychologicznego. Nie wszystkie psychoterapie poznawczo behawioralne wykorzystają wszystkie te strategie. Zamiast tego psycholog i pacjent / klient współpracują ze sobą, aby wspólnie zrozumieć problem i opracować strategię leczenia.

Psychoterapia poznawczo behawioralna kładzie nacisk na pomoc osobom w nauce bycia własnym terapeutą. Dzięki ćwiczeniom w sesji oraz ćwiczeniom domowym poza sesjami pomaga się pacjentom / klientom w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie, dzięki czemu mogą nauczyć się zmieniać własne myślenie, problematyczne emocje i zachowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen + fourteen =